Türkiye’nin ihraç ettiği en önemli tarım ürünleri olan bitkisel yemeklik yağlar, kuru ve kurutulmuş ürünler, baklagiller ve diğer bazı ürünlerin ticari kalite denetimlerinde yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre, Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılan bu denetimlerde artık akredite laboratuvarlar da kullanılabilecek. Böylece Türk tarım ürünlerinin yurtdışı pazarlarındaki imajının daha etkin denetim sayesinde yükseltilmesi hedeflenmekte. Uygunluk Değerlendirmesi Derneği ile İzmir ve Aydın Ticaret Borsalarının işbirliğinde, denetimlerde yapılan değişiklikler 17 Haziran 2015 günü yapılan seminerler ile üreticilere ve kamuoyuna duyuruldu.

Ekonomi Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan 2015/21 sayılı Tebliğ gereğince, bitkisel yemeklik yağlar, kuru ve kurutulmuş ürünler, baklagiller ve diğer bazı ürünlerin ihracatında laboratuvar analizleri gerekmektedir. Daha önce yalnızca Ekonomi Bakanlığı laboratuvarları bu analizi yaparken, bu durum süre ve etkinlik açısından üreticilere veya ihracatçılara sıkıntı yaratabiliyordu. Tebliğ’de yapılan düzenlemeyle ihracatçı firmalarımızın tercihleri halinde ISO 17025 akreditasyona sahip laboratuvarlardan temin ettikleri analiz raporlarının kullanılmasına da olanak sağlandı.

Uygunluk Değerlendirmesi Derneği (UDDer) olarak, bu düzenlemenin hem tarım ve gıda ürünü üreticileri ve ihracat/ithalatçılarına hem de laboratuvarlara ve diğer uygunluk değerlendirme kuruluşlarına anlatılması amacıyla 17 Haziran 2015 Çarşamba günü, öğleden önce Aydın Ticaret Borsasında, ve öğleden sonra İzmir Ticaret Borsasında birer seminer düzenledik. Seminerlerde,  UDDer Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Selçuk UÇAR, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Abdülkadir YILDIZ ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Bülent UÇAK açılış konuşmaları yaptı. Ardından Ekonomi Bakanlığı Tarım Dairesi Başkanı Sayın Zafer SOYLU ile UDDer Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Nesrin SERİN konu ile ilgili ayrıntılı sunumlar yaptı ve konu ayrıntılı bir şekilde ele alındı. Seminerin sonunda konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.

Post a comment

Your email address will not be published.

İlgili Duyurular